Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Franciszek Śliwa (ID: sejmprl.6314)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 892.887 (top 75%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


poseł na Sejm PRL (1957-1965), bohater Wiki

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Franciszek Śliwa, poseł na Sejm PRL, 1919-2002

Uwagi

  • sejmprl.6314 http://bs.sejm.gov.pl/ Śliwa Franciszek (1919-2002); księgowy; literat
    W 1936 wstąpił do koła Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” w Łowcach i w l. 1937-1938 był jego prezesem. Należał również do miejscowego koła Stronnictwa Ludowego. W czasie okupacji hitlerowskiej pracował w Spółdzielni Rolniczo-Handlowej "Jedność" w Łowcach. Równocześnie uczestniczył w działalności konspiracyjnej. Był członkiem SL "Roch" i Batalionów Chłopskich, działał pod pseudonimem "Spólnota". Będąc referentem informacji i wywiadu Batalionów Chłopskich, kolportował prasę konspiracyjną oraz organizował sieć łączności i informacji w gminach Radymno i Chłopice. Po wojnie został prezesem Spółdzielni "Jedność" w Łowcach. Działał w Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici" i przewodniczył mu do 1948. W l. 1949-1951 pełnił funkcję prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radymnie, a w l. 1951-1956 pracował w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Radymnie i w Oddziale Centrali Jajczarsko-Drobiarskiej w Jarosławiu. -- W l. 1950-1953 sprawował funkcję prezesa Powiatowego Komitetu Wykonawczego ZSL w Jarosławiu, a w l. 1954-1961 pełnił równorzędną funkcję w Radymnie. Od 1952 wybierano go do WK Wykonawczego ZSL w Rzeszowie. W l. 1957-1960 był jego wiceprezesem, a do 1966 – członkiem prezydium. W tym okresie zainicjował starania o edycję "Dzieł wszystkich Oskara Kolberga" (66 tomów). W l. 1966-1975 był sekretarzem Powiatowego Komitetu ZSL w Mielcu. Był długoletnim radnym wojewódzkim, powiatowym i miejskim. Pracował w radach nadzorczych wielu organizacji rolniczych i spółdzielczych. Interesował się historią i współczesnym życiem regionu mieleckiego. Przez wiele lat należał do Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, pełniąc funkcję członka, a następnie wiceprezesa jego zarządu. Dużo pisał i publikował. Zajmował się głównie tematyką społeczno-kulturalną i historyczną polskiej wsi.

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 29.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.14.142.115