Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

Ż Elżbieta Kraska (ID: sejmprl.4803)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 1.095.014 (top 92%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]

poseł na Sejm PRL (1965-1969)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Elżbieta Kraska, poseł na Sejm PRL, 1912

Uwagi

  • sejmprl.4803 http://bs.sejm.gov.pl/ Kraska Elżbieta (1912-?); nauczyciel
    Przed wojną ukończyła wydział filologii klasycznej i neoklasycznej (ze specjalnością w jęz. francuskim i niemieckim) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach, aż do wybuchu II wojny światowej, pracowała jako nauczycielka łaciny, niemieckiego i historii w Janowie Lubelskim. W czasie okupacji wróciła do domu rodzinnego do Siemianowic, początkowo pracując dorywczo jako korepetytorka, później jako nauczycielka w szkołach powszechnych powiatu rybnickiego i bielskiego. Po wyzwoleniu organizowała polskie szkolnictwo na Śląsku. Początkowo pełniła obowiązki dyrektor, jednocześnie ucząc w liceum w Siemianowicach. Później uczyła w Gimnazjum i Liceum im. Kopernika w Katowicach, następnie w "jedenastolatce" (połączonej szkole podstawowej i liceum) w Katowicach, pełniąc obowiązki wicedyrektor i nauczycielki łaciny, francuskiego i historii. Równocześnie współorganizowała szkolnictwo średnie dla pracujących w Siemianowicach i Katowicach. Kiedy utworzono Technikum Mechaniczne w Siemianowicach, uczyła w nim języka polskiego, historii, a także została kierowniczką świetlicy. Po likwidacji tej placówki przeszła do nowo utworzonej zasadniczej szkoły zawodowej, w której objęła posadę nauczycielki języka polskiego. Była również działaczką Frontu Jedności Narodu, Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Związku Nauczycielstwa Polskiego i Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich.

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 29.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 18.218.218.230