Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

Ż Izabela Górska (ID: psb.7296.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 483.036 (top 41%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1770
  • zmarł
 
  • Zaloguj się
  • Urodzona prawdopodobnie w roku 1770
  • zmarła
rodzice Zaloguj się
?1770-
   Zaloguj się
?1770-
|    |
2    3



|
Izabela Górska, bohater PSB, 1796-1841

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

    GÓRSKA Izabela (1793 lub 1796 Wilno - 26 V 1841 Suwałki), aktorka, tancerka, dyr. teatru
    Była córką Stanisława i Anny G. W 1803 należała do wil. baletu dziecięcego pod kier. Monarettiego i Deybla. Kształciła się na pensji w Wilnie. Po jej ukończeniu za radą A. Malinowskiego debiutowała 16 IX 1815 w sztuce „Benon Burczymucha”. Przyjęta przychylnie przez publiczność została od razu zaangażowana i występowała w t. wil. przez dwadzieścia cztery lata. W okresie początkowym grała niewielkie role. Duży wpływ na jej rozwój artyst. wywarła J. Ledóchowska występująca w 1818 w Wilnie; G. obserwowała jej grę i słuchała pilnie wskazówek. Wkrótce odniosła wielki sukces w roli Afanasji („Hrabia Beniowski"). Stała się odtąd pierwszą aktorką t. wil.; grała gł. w dramatach. Na początku 1839, wskutek nieporozumień z W. Schmidkoffem, postanowiła opuścić scenę wil.; na prośby publiczności grała jeszcze kilka razy, a 12 V 1839 wystąpiła ostatni raz w roli Joanny („Dziewica Orleańska"). W listopadzie 1839 objęła dyr. t. w Grodnie. Na sez. letni 1840 wyjechała z zespołem do Suwałk. Wróciła potem do Grodna, lecz wkrótce przeniosła się na stałe do Suwałk. A.H. Kirkor pisał, że wyróżniała się „piękną twarzą, mocną i kształtną budową ciała, mając przy tym wrodzoną i największą zdolność do ról tragicznych"; ,w grze jej nie było nic przypadkowego, ale wszystko skutkiem rozwagi"; „umiała ona mocą swej duszy przyciągać do siebie publiczność i utrzymywać ją kilka godzin przykutą i podziwiającą jej talent”. Grała m.in. takie role jak: Klara („Wariatka"), Cintia („Robert Diabeł"), Aspazja („Axur"), Fenella („Niema z Portici"), Amalia („Zbójcy"), Amelia („Trzydzieści lat, czyli Życie szulera"), Helena („Pan Jowialski"), role tyt. w „Marii Tudor” i „Inez de Castro”. Wyróżniała się również w tańcu i brała nawet udział w przedstawieniach baletowych organizowanych przez F. Bernardellego (1818).

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.76982.1
    Nekrolog w „Kurierze Warszawskim” 161/1841 http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/editions-content?id=33594 (za: A. Tyszka, Nekrologi Kuriera Warszawskiego):
    Izabella GÓRSKA
    antreprenerka teatru grodzieńskiego, aktorka, za czasów dyrektora Każyńskiego przedstawiała role dzieci, a później z talentem występowała w rolach głównych dramatycznych i komediowych; zm. V 1841 w Suwałkach

    Polski Słownik Biograficzny t. 8 str. 432: psb.7296.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 20.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.129.23.30