Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Władysław Seideman (ID: psb.28791.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 518.660 (top 44%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1820
  • zmarł
 
rodzice Zaloguj się
?1820-
   ? ?
|    |
2    3



|
Władysław Seideman, bohater PSB, 1849-1919

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

    SEIDEMAN, Seidemann, Sejdeman, Władysław (ur. 1849 Kalisz - działał do 1890), śpiewak
    Był synem kupca Daniela S. W 1867 przybył do Warszawy, gdzie początkowo śpiewał w chórze synagogi, a następnie uczył się śpiewu u L. Sterlinga. Później wyjechał do Wiednia na studia wokalne w konserwatorium. W 1874 debiutował w Wiedniu w partii Don Basilia („Cyrulik sewilski"). Występował z kolei na scenach włos., m.in. w Mantui, Wenecji, Turynie, Mediolanie, Ankonie, a później w Londynie; wyjechał również z zespołem opery włos. na występy do Ameryki Południowej. Po powrocie do Europy śpiewał na scenach Bukaresztu, Wiednia, Wiesbaden, Lipska, Monachium i Drezna (tutaj przez trzy lata). 22 IV 1882 wystąpił po raz pierwszy w WTR w tyt. partii w operze „Mefistofeles”, a następnie śpiewał 18 VIII Kardynała Brogni („Żydówka"), 22 VIII Ramfisa („Aida") i 24 VIII Marcela („Hugonoci"). Zaangażowany do zespołu opery WTR, śpiewał na scenie warsz. z niewielkimi przerwami stale, do 1890. W Warszawie występował też często na koncertach. W 1890 wyjechał do Berlina a następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie był prof. śpiewu w konserwatorium.
    Wyróżniał się dobrymi warunkami zewnętrznymi i pięknym głosem basowym. Wg opinii recenzentów miał „głos potężny i wyrobiony, o rozległej skali, a frazowanie znakomite” („Kurier Codzienny"), „głos piękny, dźwięczny, rozległy i sympatyczny, w całej swej rozciągłości - zwłaszcza w medium i najniższym regestrze” (A. Poliński w „Kłosach"). Zwracano jednak uwagę na brak zdolności aktorskich S., atakowano go za uporczywe śpiewanie w języku włos. i kaleczenie języka polskiego. W Warszawie wykonywał jednak z powodzeniem szereg odpowiedzialnych partii z repertuaru basowego i barytonowego. Ważniejsze z nich: Wolfram („Tannhauser"), Król Henryk Ptasznik („Lohengrin"), Bertram („Robert Diabeł"), Rajmund („Łucja z Lammermooru"), Don Pedro („Afrykanka"), Leporello („Don Juan"), Figaro („Wesele Figara"), Baltazar („Faworyta"), Rektor („Linda z Chamounix").

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.81111.1
    Polski Słownik Biograficzny t. 36 str. 162: psb.28791.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 30.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 18.116.118.198