Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Antoni Bukaty h. Pomian (ID: psb.2405.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 482.619 (top 41%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB i Wiki, student Uniwersytetu Warszawskiego (1827)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Antoni Bukaty h. Pomian, bohater PSB, 1808-1876

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 3 str. 112: psb.2405.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 22): Bukaty Antoni, Wydział Prawa i Administracji, sekcja Prawa i Admin., oddz. matemat., wpis 26 IX 1827
    Kolega szkolny Hieronima Kajsiewicza i Leonarda Niedź-wiedzkiego. W 1829 otrzymał trzecią nagrodę za pracę konkursową na Wydziale Prawa. W powstaniu listopadowym brał ochotniczo udział jako prosty żołnierz w 31 P. Piechoty Liniowej. Walczył do końca powstania, chociaż pod Grochowem stracił oko. Po upadku powstania na emigracji w Paryżu, gdzie ukończył Szkołę Dróg i Mostów i jako inżynier cywilny wyjechał do Kanady. Tam pracował przy budowie kolei żelaznej, lecz po jakimś czasie wrócił do Francji. W 1833 wydał pod pseudonimem Tomasza Pomiana Sprawę Polski wywołaną przez sąd miecza i polityki w 1830 r. W 1839 został członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Od 1840 pozostawał pod silnym wpływem Hoene-Wrońskiego, którego prace tłumaczył na język polski. Opublikował m. in. dowód na tzw. trzecie prawo algorytmii oraz dowód na podstawowe prawo metody teleologicznej tego filozofa. Autor publikacji mesja-nistycznych, wydanych m. in. anonimowo: Polska w apostazji, czyli tak zwanym russoslowiańszczyźnie, i w apoteozie, czyli w tak zwanym gallo-kosmopolityzmie, jako warunkach zało-żenia i rozwiązania problemu etnologicznego w praktyce i wiedzy (Paryż 1842), Determinacja i ewaluacja narodów (Paryż 1842), Trzy grzechy śmiertelne Polski (Paryż 1887) oraz rozpraw o Hoene-Wrońskim, m. in. Hoene-Wroński i jego udział w rozwinięciu ostatecznym wiedzy ludzkiej (Paryż 1844). Stosując metodę historiozoficzną Hoene-Wrońskiego, Bukaty dążył do wykrycia podstawowych warunków rozwoju i samoistnego bytu narodów. Początkowo wzbudził duże zainteresowanie, a nawet entuzjazm Mickiewicza i Trentowskiego swą mesja-nistyczną filozofią. Później jednak uległ zapomnieniu. W 1841 złożył memoriał Czartoryskiemu, a potem Napoleonowi III w sprawie wykorzystania lokomocji parowej do działań wojennych. W 1849 został dyrektorem tzw. Instytucji Przygotowawczej Polskiej, późniejszej Wyższej Szkoły Polskiej na Montparnasse w Paryżu. Na początku 1851 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 10 lat pracował w Engineering Department. W 1852 pracował w Kanadzie przy budowie kolei żelaznej St Lawrence and Atlantic Railroad, gdzie – jak pisał – „inżynierem en chef” jest Polak Gzowski, który jednak po polsku już nie umie. W ostatnich latach życia po powrocie do Francji utrzymywał się z udzielania prywatnych lekcji matematyki. Zmarł w przytułku dla biednych.

źródła:
- zgon: https://www.wikidata.org/wiki/Q9156545
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 18.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 3.133.154.106